Logga: Marco Smedberg

Fransk riddarresa (6 dagar)

Bland borgar, riddare och katedraler

I och med att hertig Vilhelm av Normandie erövrade England 1066 förenades hertigdömet och England i en personalunion. Det ledde till i sin tur i tvister om makten över landområden i både Frankrike och England när ländernas kungar och baroner försökte öka sitt inflytande efterhand som tillfällena uppstod. När sedan det franska kungahuset Capet utslocknade 1328 blev även tronföljden en krigsorsak.

Hundraårskriget, som också blev slutet på medeltiden, började 1337 och präglades länge av stora engelska framgångar. Först så småningom vände krigslyckan till fransk fördel mycket tack vare Jeanne d´Arc som lyckades injaga mod i de franska styrkorna. Att hon sedan togs tillfånga och avrättades på falska grunder eggade fransmännen som slutligen segrade 1453 i detta världens längsta krig.

.

Ur innehållet:

  • Loiredalen och Normandie
  • Rouen och Amiens
  • Slagfältet Crecy
  • Kröningskatedralen i Reims
  • Klosterkyrkan i Saint Denis

Resan bokas via Historiska resor

Titta vidare på övriga resor

● Skånskt kavalleri (3 dagar) (Planerade gruppresor)
● Danmark (4 dagar) (Planerade gruppresor)
● Ardennerna (4 dagar) (Planerade gruppresor)
● Kreta (4 dagar) (Planerade gruppresor)
● Normandie 12–15 maj 2023 (Planerade gruppresor)
● Monte Cassino (4 dagar) (Planerade gruppresor)
● Polen – Ostpreussen (4 dagar) (Planerade gruppresor)
● Suomussalmi – Hangö (5 dagar) (Planerade gruppresor)
● Gallipoli (5 dagar) (Planerade gruppresor)
● Israel (8 dagar) (Planerade gruppresor)
● Malta och Sicilien (8 dagar) (Planerade gruppresor)
● Amerikanska inbördeskriget (14 dagar) (Planerade gruppresor)
● Vietnam (14 dagar) (Planerade gruppresor)
● Battle of Britan (Aktuella resor)

Marco Smedberg

NACKARPS GÅRD AB 
268 68 Röstånga 

info@marcosmedberg.se

0435 - 910 06
0708 - 93 14 39

Om Marco Smedberg
Exklusiva resor till militärhistoriskt viktiga och exotiska områden.

Marco Smedberg Histora drivs av makarna Marco och Anita Smedberg. www.marcosmedberg.se presenterar Marco Smedbergs böcker, krönikor och föredrag, men även Marco Smedberg Historia – unika militärhistoriska resor i samarbete med SMB, Mejtresor och Historiska Resor. 

 

 

Missa inte
I samarbete med tidskriften Militär Historia presenterar vi såväl äldre som nya krönikor som Marco skrivit eller skriver för tidningen.